Biserica "Sf. Anton"

(construită între 1730 - decembrie 1733)

În analele istoriei, după ce satul Foroano (satul Faraoani de astăzi) s-a mutat de la "drumul mare", pe deal, este notat ca erau deja două biserici. Una ar fi cea din cimitir, de lemn și o alta din zid, dărâmată și fără acoperiș pe deal.

Această biserica din Foroano, se spune că a rămas în afara localității deoarece era foarte veche, aproape distrusă și foarte nepotrivită pentru misionari și pentru popor. În anul 1730 Pr. Manzi a făcut parohie în acel loc și alături de reședința preotului, a făcut și biserica.

Biserica era foarte potrivită pentru oamenii locului, care, plini de evlavie și credință au împodobit-o cu picturi și au adus și o mica orgă din Transilvania.

Patronul bisericii din Foroano este Sf. Anton de Padua. Pr. Manzi a cumpărat toate cele necesare bisericii pentru ca aceasta să poată funcționa cum se cuvine: un potir de argint cu discul său, o cutiuță de argint pentru Sf. Împărtășanie, o cruce de argint, o planetă nouă de mătase, albă nouă, liturghier nou, ritual unguresc, vase pentru uleiurile sfinte și o pixida de cositor aurit.

Preotul Manzi a mentionat într-o notiță autobiografica (scrisă probabil în 1744) o serie de alte amănunte destul de interesante:
- aprilie 1722 - octombrie 1728. În acest timp a facut locuinta din paianta pentru preot si a dotat biserica cu odajdiile si cele trebuincioase pentru cult.
- 1730 - decembrie 1733. A revenit la Faraoani pentru a face biserica noua, a împrejmuit biserica si locuinta preotului cu garduri noi, cumparând si o livada vecina cu biserica. Pe lânga acestea, la locuinta preotului a facut bucatarie noua si înca doua camere pentru oamenii de serviciu.
- 1736 - 1738. A acoperit din nou biserica si cladirile de la locuinta preotului.

De fapt, munca la această biserică, după relatarea episcopului Raimund Stanislaw Jezierski, a durat mai mult timp (probabil în decursul anilor 1722 - 1744) daca socotim și perioada de când au început să se strângă materialele pentru biserică și până când au fost cumpărate toate cele necesare cultului.

Pr. Adrian Chili