CLUBUL FĂRĂONENILOR

Gânduri în sărbătoarea sfântului Gabriel al Maicii Îndurerate, 27 februarie

Citim aievea dar cu brazda adanca sapata in subconstientul uman, colector de atatea si atatea pentru a invrednici sau condamna altele si altele in acest episod unic al omului, viata pamanteasca, istoriorioara potrivit caruia un individ bine intentionat, dupa trecerea episodului convertirii, alege ca modalitatea de impacare cu sine scrierea unui jurnal propriu. Putem specula orice, etape ale convertirii, reliefarea calitatii vietii lui anterioare sau un mic istoric obiectiv al faptelor si etapelor maturizarii. Cert e faptul ca a fost scris, nu se stie in ce forma si dimensiune; dar acest jurnal a fost sortit, fara prea multe argumente kafkiene, evaporarii sale fizice.

Ma regasesc in mirificul nostru spatiu mioritic si, fara rusine declarata, caut un loc de munca. Convertirea e prezenta, suntem in timpul premergator sarbatorii Patimilor, incercarilor pe care un Prieten comun le-a trait intens, cu acceptare, rabdare, staruinta si incredere deplina ca Stapanul a toate a infaptuit dintotdeauna o creatie noua, plina de iubire si lumina, in perspectiva comuniunii vesnice. Caut in trecutul meu ceva ce sa ma invredniceasca a da curs actiunilor mele actuale, un lucru pozitiv, un ideal valabil, nesterp, sau un sentiment macar de apropiere de cele ce invrednicesc trairea omului. Ma ingrijorez! Ma cufund in amintiri, cresc in relatari personale, chiar incropesc un jurnale al lucrurilor ce ma fac valabil si... inca nimic, nu, inca nimic stabil in planul emotiilor, al trairii interioare. Speriat ma afund in jurnalul meu, cu mintea, cu inima, vai, ce greseala, cu inima, am incercat sa retraiesc emotii vechii, lasandu-le la o parte pe cele ce-mi caracterizeaza prezentul... si aici ma trezesc! Este jurnalul lui Gabriel aruncat pe foc de duhovnicul sau, pentru ca fiecare moment al vietii intemeiaza o noua minune a firii, o noua creatie.

Oare ce o sa fie cu planeta asta in anul x avand in vedere variabilele a, b si c. Un dezastru, un pesimism, o impotenta umana! Si mirificul spatiu mioritic neinteles imi revine in minte cu necunoscutele ei rationale, poate ar trebui sa traim in prezent clipele noastre de iubire, sa nu le planificam pentru sarbatoarea ce a trecut al sfantului Valentin sau cele ce urmeaza 1 si 8 martie sau chiar Invierea, da glorioasa Inviere ce ar trebui sa simta ecoul sau in fiecare clipa a vietii. De ce spatiul actual mioritic este atat de ingrijorat, nu traim oare in causul palmelor lui Marelui Creator de nou si bine? Suflete al meu, respira bunatatea actuala Domnului si in acelasi timp marele mister al originalitatii ce El ti-a pus-o in persoana ta, trup si suflet, minte si sentiment, vointa si credinta, iubire si iubire!

Intradevar, intamplarile vin, tot felul de incercari si rezultate, care mai de care mai diverse, si estompeaza originalitatea invierii spiritului clipa de clipa. Dar este un timp pentru toate, identificarea problemei, cautarea unei solutii, parcurgerea ei fara a elimina laturile dificile si culminand cu privirea peste umar a acestora, momentul eliberarii de sub povoara vechilor limitari. Aici in ultima faza trebuie cautata adevarata Inviere, nu in atitudini formale, nu in surescitarea evidenta a sensibilitatii ci in... acceptare, rabdare, staruinta si incredere deplina ca... Si asta inseamna poate sa fim mai intai umani.

Gabriel, un admirator al sfintilor