Dragi consăteni

Această pagina a sitului nostru vrea să fie spațiul unde orice Fărăonean poate să-și exprime personalitatea; fie că citește ceva și vrea să împărtășească și altora, fie că "scânteiază" vreo idee și la fel vrea s-o zică și altora; fie că vizitează locuri pe care nu toți pot să viziteze; sau pur și simplu vrea să-și spună părerea în legătură cu orice... iată deci spațiul potrivit. E clar ca o astfel de "fereastră" comunicativă poate provoca reacția altora: sunt bine-venite aceste reacții... și îi invit pe viitorii autori să nu se supere niciodată atunci când cineva face vreo critică sau vreo observație, ci să țină minte că dacă cineva face o critică înseamnă că a citit cu atenție respectivul text, că i se pare interesante ideile, chiar dacă nu e de acord cu ele; intr-un cuvânt să se gândească că respectivul "critic" nu a trecut ca "gâsca prin apă", așa cum din ce în ce mai mult se trece atunci când se citește ceva.

Pe de altă parte, această pagină vrea să pună bazele unei întâlniri între colegi; știm prea bine cu toții cât suntem de împrăștiați prin lume; și la fel de bine știm cât ne-ar face plăcere să-i întâlnim pe cei cu care am petrecut cele mai frumoase vremuri din viața noastră, așa cum e copilăria sau adolescența. Fapt pentru care aștept(ăm) semnalele din partea oricui ar vrea să creeze aceste punți, prin orice metodă, folosindu-se de acest sit. Sigur, în măsura în care avem mai multe semnale, putem să creem aceste punți. Dar nu se știe niciodată unde putem ajunge cu acest mijloc de comunicație care este internetul.

Mă bucur de fiecare dată când văd că apar noi nume în poșta sitului parohiei noastre. Să dea Domnul să fie util (cât nu ne putem imagina) ceea ce împreună vrem să facem!

pr. Edi Patrașcu