Scenetă pentru Duminica Albă

Doi (tineri) studenți îmbrăcați la pantaloni scurți, cravată și costum ținând un coș împodobit în care este pus un câine în locul mielului. Ei intră în scenă întrebând pe ici, pe colo dacă nu știe cineva unde este parohia.

Cristi: Auzi frate câtă lume aici. Ce noroc, avem pe cine întreba de parohia de aici.

Fratele întreabă pe cineva din public.

Gabi: Auziți mă, știți unde stau doi bărbați care se îmbracă în rochii negre lungi.

R: La parohie.

Gabi: Mulțumesc.

Pe drum vorbesc între ei despre așa-zisul "miel" pe care îl aveau în coș.

Cristi: Ce cuminte e mielul nostru. Nu-i așa?

Câinele mârâie.

Gabi: Ca să vezi, mielul ăsta știe și limbi străine!

Cristi: Așa-i, ai auzit, a făcut ca vaca.

Gabi: Ba nu, ca porcu'.

Cristi: Ba nu, ca măgaru'.

Câinele latră.

Gabi: Eu zic că a făcut cum face un câine când este nervos!

Între timp apare un cioban cu un miel pe umeri, întrebând pe cei doi tineri.

Ciobanu: Oameni buni, nu ați văzut doi studenți? Au venit să cumpere un miel pentru preoți, dar cred că nu știau cum arată un miel pentru că mi-au luat câinele.

Zărindu-i pe cei doi, îi strigă.

Ciobanu: Hei, voi, stați puțin. Voi nu știți cum arată un miel?

Gabi: Nu.

Ciobanu: Eu v-am spus cum arată, de ce nu ați luat de care v-am spus eu? Știți, voi mi-ați luat câinele.

Cristi: Păi dumneavoastră ați spus că în țarc se află miei, dar nu ați specificat că sunt și câini, așa că am intrat și am luat primul pe care am putut să-l prindem. Dar bine că nu am ajuns la parohie cu el.

După ce fac schimb, tinerii mulțumesc și fiecare se îndreaptă pe drumurile lor: ciobanul de unde a venit, iar tinerii își continuă drumul. Între timp îi vede pe preoți îndreptându-se spre ei. Vorbesc cu ei.

Gabi: Și noi care credeam că mielul nostru e deștept și știe limbi străine.

Cristi: Lasă, bine că nu am dus câinele preoților sau cum li se mai spune pe aici.

Ajungând în fața preoților ei oferă mielul apoi se retrag.

SFÂRȘIT