"De nu am dragoste, nimic nu sunt!"

Adorație pentru tineri - octombrie 1995

Semnul sfintei cruci.

Cântec.

G. Duhul lui Dumnezeu, duh de unitate și de înțelegere, să locuiască în noi pentru ca să-i putem sluji Domnului cu bucurie.

T. Acum și pururea. Amin!

G. Doamne Dumnezeule, de la care vine tot binele, inspiră și însoțește cu iubirea și cu pacea ta tot ceea ce facem. Și toate rugăciunile și acțiunile noastre să-și aibă în Tine începutul și împlinirea. Prin Cristos Domnul nostru.

T. Amin!

(se aprind toate luminile și lumânarea de pe altar)

(fond muzical)

L1. Doamne, Tu ești prezent în mijlocul nostru atunci când ne adunăm în numele tău: dă-ne o inimă deschisă și atentă, umilă și încrezătoare, pentru ca să putem descoperi adevărul și să creștem în iubire, ascultând Cuvântul tău și punându-l în practică.

L2. Lectură biblică - 1Cor 13

REFLEXII: "Dar din toate aceste trei, rămâne dragostea"...pentru că dragostea este cea care unește prezentul cu viitorul.

DRAGOSTEA: "Nimeni nu are o dragoste mai mare decât cel care și-a dat viața pentru alții!"

Dragostea înseamnă sacrificiu. Un sacrificiu care coincide cu jertfa lui Cristos.

O jertfă sărbătorită și cântată mereu, dar o sărbătoare și un cântec bine înrădăcinate pe o cruce.

O adevărată cruce a unui OM răstignit cu adevărat...din iubire.

O iubire care uită de sine și...iartă! O DRAGOSTE ADEVĂRATĂ!

Sf. Paul caracterizează atât de frumos dragostea:
- Dragostea e răbdătoare
- Dragostea e binevoitoare
- Dragostea nu pizmuiește
- Dragostea nu se laudă
- Dragostea nu se trufește
- Dragostea nu se poartă cu necuviință
- Dragostea nu caută ale sale
- Dragostea nu se aprinde de mânie
- Dragostea nu gândește răul
- Dragostea nu se bucură de nedreptate ci se bucură de adevăr
- Dragostea toate le suferă
- Dragostea toate le crede
- Dragostea toate le nădăjduiește
- Dragostea toate le rabdă.

În fața acestui "tablou", să ne întrebăm fiecare:
- Cât sunt de prezente aceste caracteristici în viața mea?
- Care dintre aceste atitudini mi se par mai greu de trăit?
- Care este cea mai urgentă pentru viața mea pentru ca eu să fiu o oglindă a iubirii lui Dumnezeu și nu un chimval zângănitor?

Rugăciuni personale - fiecare e invitat să se roage pentru a invoca o dragoste așa cum e descrisă de Sf. Paul, cerând ajutorul lui Dumnezeu.

Refren: Kyrie eleison

T: Doamne ajută-mă să lărgesc orizontul vieții mele, punctul de vedere asupra lucrurilor și asupra persoanelor.

Nu permite ca eu să măsor totul cu măsura interesului meu, mai mult sau mai puțin vizibil.

Doamne, ajută-mă să mă deschid și să văd realitatea, pentru ca să nu pierd nimic din bogăția ei. Vreau să-mi trăiesc viața în fiecare zi cu atitudinea unei iubiri gratuite cu iubirea pe care o întâlnesc la tine în Sf. Euharistie.

Doamne ajută-mă!

(Fiecare ia semnul care amintește de angajamentul luat, "Prin Cristos, cu Cristos și în Cristos")

În genunchi, ținând simbolul în palmă, se recită rugăciunea "Tatăl nostru".

Cântec final.