Culorile liturgice:

Ministranții trebuie să știe că în diferite perioade sau zile din anul bisericesc culoarea unor haine liturgice este variată; iată care sunt culorile în diferite perioade:

Alb - se folosește în timpul Paștelui și al Crăciunului, în sărbătorile lui Cristos și ale sfintei Fecioare, ale îngerilor și ale sfinților care nu sunt martiri. Este culoarea bucuriei Paștelui, a luminii, a vieții.

Roșu - are două semnificații: darul Duhului Sfânt, dar e și culoarea sângelui, adică a suferinței, a martiriului. Se mai folosește în duminica Floriilor, în Vinerea Sfântă, în ziua de Rusalii, în sărbătorile apostolilor și ale sfinților martiri.

Verde - se folosește în timpul de peste an. Exprimă tinerețea Bisericii, începutul unei vieți noi.

Violet - indică speranța, așteptarea și dorința de a-l întâlni pe Isus, spiritul de pocăință. Se folosește în Advent, în Postul Mare și la înmormântări.

Acestea sunt culorile principale, dar mai sunt și altele care sunt mai puțin folosite:

Auriu - se folosește la sărbătorile foarte mari pentru a evidenția importanța lor.

Roz - ar trebui să se folosească în duminicile a III-a din Advent și a IV-a din Postul Mare. Reprezintă tot penitența, dar într-o formă mai atenuată decât culoarea violet.

Bleu - este culoarea folosită în sărbătorile dedicate Maicii Domnului. Nu este numaidecât o culoare liturgică, dar mulți o folosesc ca atare.