Rugăciunea ministrantului

Îți mulțumesc, Doamne,
pentru că m-ai chemat să fac parte din grupul ministranților.
Îți promit să fiu prompt și generos în a sluji cu bucurie la celebrările liturgice.
Promit, de asemenea, că la biserică, acasă, la școală și în orice alt loc
voi avea o conduită conformă exemplului tău.
Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.

* * *

Doamne Isuse, tu, care ne chemi să fim ministranți pentru slujirea liturgică din parohia noastră, fă ca Duhul tău Sfânt să ne lumineze în această slujire.
Dă-ne iertarea, pacea și bucuria ta.
Fă să ascultăm cuvântul tău cu atenție și disponibilitate, la fel ca Maria, Mama Bisericii și a noastră, a ministranților.
Fă-ne capabili să dăm mărturie de credință, speranță și iubire oriunde vom fi.
Ajută-ne cu Duhul tău să putem crește în vocația noastră cu entuziasm învingând lenea, plictiseala și tristețea.
Te rugăm să-i binecuvântezi pe toți ministranții din Biserică.
Tu care viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin

* * *

Doamne Isuse, iubirea pe care o avem față de tine să nu fie doar în cuvinte ci să se transforme în fapte,
în alegeri curajoase trăite în fiecare zi cu atenție la exemplul și la cuvântul tău.
Fă-ne copii generoși care știu să se dăruiască cu bucurie.
Fă-ne copii simpli și săraci care știu că au nevoie de alții.
Fă-ne copii deschiși care știu să-i asculte pe alții și să înțeleagă nevoile lor.
Dă-ne capacitatea de a nu refuza niciodată slujirea care se cere de la noi.
Dă-ne bucuria să-i vedem mulțumiți pe cei care sunt aproape de noi.
Dă-ne o inimă mare asemenea cu inima ta care știe să uite ofensele primite.
Ajută-ne să trăim așa cum ne-ai învățat tu. Amin

* * *

O, Isuse, eu te ador și-ți mulțumesc pentru onoarea și bucuria pe care mi le dai ca să-ți pot sluji la altar.
Dăruiește-mi harul pietății, virtutea curăției și cunoașterea doctrinei creștine.
Sporește credința mea față de prezența ta divină pe altarele noastre.
Fă să devin cât mai bun și să fiu un exemplu cât mai edificator pentru alții.
În sfârșit, o Isuse, binecuvântează grupul nostru de ministranți ca celebrările liturgice să fie cât mai frumoase și ca în mijlocul nostru să înflorească multe vocații la sfânta Preoție.

* * *

Doamne, iată-mă gata să te întâlnesc și astăzi.
Știu că mă aștepți ca un prieten adevărat, care își dăruiește întreaga sa viață.
La Liturghia la care particip îmi dăruiești salutul tău, iertarea ta, cuvântul tău și trupul tău.
Slujirea mea de ministrant să nu fie o simplă obișnuință, ci bucuria celui care stă cu tine, care ești adevărata bucurie. Amin.