SFINȚII NOȘTRI

Numele adevărat: Ferdinand de Bouillon
Data nașterii: 1195, la Lisabona, Portugalia
Data morții: 13 iunie 1231
Data canonizării: 30 mai 1232 de papa Grigore al IX-lea la Spoleto (Italia)
Patronul: găsirii obiectelor pierdute, oprimaților, săracilor, naufragiaților, înfometaților, animalelor, împotriva sterilității, marinarilor, batrânilor, femeilor însărcinate, pescarilor
Scurtă biografie: Familia bogată a lui Anton a dorit să îl facă un mare nobil, dar de dragul lui Cristos el a devenit un sărac preot franciscan. Inițial el a intrat în ordinul augustinian. Atunci când relicvele sfântului Bernard și ale însoțitorilor lui, primii martiri franciscani, au fost aduse pentru a fi îngropate în biserica sa, Anton a părăsit ordinul său, intrând la frații minori și mergând în Maroc pentru a evangheliza. Eșuând în Sicilia, el s-a alăturat unor alți frați călugări care mergeau la Porțiuncula. A trăit într-o peșteră din San Paolo, pe care o părăsea doar pentru a participa la Liturghie și pentru a face curățenie la mănăstirea din apropiere. Într-una din zile, predicatorul care era programat nu a apărut, frații îndemnându-l pe Anton să vorbească în locul acestuia. El i-a impresionat atât de mult încât de atunci a început în mod constant sa călătorească, să evanghelizeze, să predice și să predea teologie în Italia și Franța.
Orator de excepție, el atrăgea mulțimile pe oriunde mergea, vorbindu-le în multe limbi; legenda spune că până și peștilor le plăcea să îl asculte. Făcător de minuni, este unul dintre cei mai iubiți sfinți, imaginea sa și statuile lui aflându-se aproape peste tot. La 16 ianuarie 1946 a fost proclamat Doctor al Bisericii.
Mai multe detalii despre sfântul Anton de Padova puteți găsi aici.

Sfântul Martin din Tours

Data sărbătoririi: 11 noiembrie
Data nașterii: 315 în localitatea Sabaria din Panonia, actualmente Szombathel în Ungaria
Data morții: 8 noiembrie 397
Scurtă biografie: Ca fiu ai unui tribun roman, având părinți păgâni, a ajuns să ia cunoștință de religia creștină, la vârsta de 10 ani s-a înscris în rândul catecumenilor, arătându-și dorința de a se dărui cu totul slujirii lui Dumnezeu. La vârsta de 18 ani este botezat de către episcopul Ilarie din Poitiers, care mai târziu îi dăruiește locul numit Lacociagum - astăzi Liguge - unde Martin întemeiază prima mănăstire din Europa; după aceasta a ridicat o a doua la Marmoutiers. Istoria vieții Sfântului Martin amintește cazul a doi morți, un catecumen și un sclav, pe care el i-a readus la viață prin rugăciunile sale; se istorisesc și nenumărate cazuri de vindecări minunate și intervenții ale puterii dumnezeiești atribuite mijlocirii Sfântului Martin. Aproximativ în anul 371 este ales Episcop de Tours. A străbătut dieceza în lung și în lat și a consolidat învățătura și viața creștină în centrul Franței. În cei douăzeci și șase de ani de păstorire și-a câștigat iubirea entuziastă a săracilor și a tuturor celor nedreptățiți. Este primul sfânt care nu a fost martir și totuși i s-a acordat o cinstire din partea Bisericii.
Mai multe detalii despre sfântul Martin din Tours puteți găsi aici.

Sfânta Tereza a Pruncului Isus

Data sărbătoririi: 1 octombrie
Data nașterii: 2 ianuarie 1873, la Alcon, Normandia, Franța
Data morții: 30 septembrie 1897, la Lisieux, Franța
Data beatificării: 29 aprilie 1923, de papa Pius al XI-lea
Data canonizării: 17 mai 1925, de papa Pius al XI-lea
Declarată patroană a misiunilor: 14 decembrie 1927, de papa Pius al XI-lea
Declarată învățătoare a Bisericii: 30 septembrie 1999, de papa Ioan Paul al II-lea
Scurtă biografie: S-a născut într-o familie franceză din clasa mijlocie. Tatăl ei, Louis, a fost ceasornicar, iar mama ei, care a murit de cancer pe când Tereza avea doar 4 ani, a fost croitoreasă. Amândoi părinții au fost declarați fericiți de către Biserica. Tereza a fost vindecată de o boală la 8 ani, când o statuie a Fecioarei Maria i-a zâmbit. La vârsta de 15 ani a intrat în ordinul carmelitan. Drumul ei spre Dumnezeu și spre sfințenie a constat în iubire și încredere în Dumnezeu. La îndemnul îndrumătorului ei spiritual, și împotriva voinței sale, ea a dictat vestita ei autobiografie "Istoria unui suflet". I s-au atribuit multe miracole.
Mai multe detalii despre sfânta Tereza a Pruncului Isus puteți găsi aici.