Marea tombolă

Cu mare bucurie copiii din Faraoani sau adunat pentru ași încerca norocul la tombola care s-a făcut cu ocazia noului an și care s-a desfășurat la Oratoriul "Sfânta Cruce", organizată de surorile de la Maria Bambina. Așteptându-și norocul cu emoție și totodată cu convingerea că numerele norocoase vor fi extrase, copii au așteptat cu nerăbdare acest lucru.

Cei mai norocoși dintre ei care și-au auzit numerele extrase sau bucurat de cadourile pe care surorile le-au pus la dispoziție. Ele au constat în jucării de toate formele și culorile.

Jocul s-a desfășurat în mai multe runde, iar cei care nu au reușit să își audă numerele norocoase în primele runde au avut speranța că în următoarele runde vor avea mai mult noroc.

Câțiva tineri împreună cu seminariștii sau oferit spre a distinge atmosfera și au ajutat la buna desfășurare a acestei după-amieze. Bansurile și muzica bună nu au lipsit bineînțeles din acest frumos program, ceea ce a făcut atmosfera mai specială.

Fie că au câștigat fie că nu au câștigat, toții copiii s-au distrat bine câteva ore și au plecat acasă bucuroși.

Frâncu Laurențiu