"Dacă vrei să cultivi pacea, păzește creația"

Tinerii din Acțiunea Catolică din Faraoani, Valea Seacă și Valea Mare s-au întrunit la Valea Mare, duminică, 10 ianuarie 2010, pentru un moment de rugăciune, împărtășire și bucurie, în prima zi a Săptămânii păcii, eveniment inițiat de Acțiunea Catolică din Dieceza de Iași pentru perioada 10-16 ianuarie 2010, cu motto-ul: "Dacă vrei să cultivi pacea, păzește creația"

La ora 14.15, în biserică, tinerii, însoțiți de părintele vicar Gabriel Trișcă, s-au unit pentru a cere de la Dumnezeu pacea în inimi, familii, grupuri, comunități și lumea întreagă ascultând și câteva fragmente din Mesajul Sfântului Părinte Benedict al XVI-lea pentru Ziua Mondială a Păcii, mesaj în care ne este reamintită responsabilitatea de administratori ai creației, aleși și trimiși de Dumnezeu.

După momentul de cunoaștere, după ce tinerii au servit gogoși și ceai cald, a urmat o frumoasă horă moldovenească. Am dansat, am schimbat păreri și experiențe, am jucat tenis, au fost momente de destindere și îmbogățire pentru toți. La ora 16.20 am fost cu toții prezenți în biserică pentru rugăciunea Rozariului, cerând de la Dumnezeu prin intermediul Mariei pace între noi și în lume. Apoi a urmat sfânta Liturghie celebrată de pr. vicar Gabriel Trișcă și animată de tineri. După Liturghie ne-am despărțit, mulțumind tuturor pentru participarea activă la această acțiune.

"Unde doi s-au trei se adună în numele meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor", îmi place acest refren, cred că Dumnezeu a fost cu noi și ne-a ajutat să experimentăm aceste momentele de comuniune, pace, bucurie și har pe care ne dorim sa le trăim mai des.

Bernadeta Farțade-Gabor