A trecut la Domnul pr. Anton Farcaș-Gherghina

Într-o clinică din Târgu Mureș, marți, 16 februarie 2010 (ora 2.05), a trecut la cele veșnice pr. Anton Farcaș-Gherghina. Un cancer generalizat, descoperit la sfârșitul lunii noiembrie 2009, l-a răpus. Nu împlinise 51 de ani.

I-au stat alături pr. Eduard Patrașcu, pr. Dan Fodor și sr. Veronica Roca. Se aflau în rugăciune, la al cincilea mister de durere, când părintele Anton a zâmbit și s-a dus dincolo. Cu puțin timp înainte sărutase crucea și primise dezlegarea. Înainte de a pleca de la Iași spre Târgu Mureș a primit și taina sfântului maslu.

S-a născut la 12 iunie 1959 la Faraoani (jud. Bacău) din părinții Ioan și Roza, fiind primul dintre cei șapte frați. A absolvit Școala Generală de 8 clase în anul 1974 la Faraoani, treapta I în anul 1976 la Liceul IRAV din Bacău, Școala de Cantori în anul 1979 la Iași și Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iași în anul 1986. A fost sfințit preot la 29 iunie 1986 de arhiep. Ioan Robu. A activat ca vicar la Ciugheș (1 octombrie 1986 - 1 septembrie 1987), Cleja (1 septembrie 1987 - 1 august 1988), paroh la Mihail Kogălniceanu-Constanța (1 august 1988 - 1 mai 1991), Buzău (1 mai 1991 - 1 martie 1992), vicar la Cleja (1 martie 1992 - 7 octombrie 1993), paroh la Răducăneni (7 octombrie 1993 - 1 august 2004) și Iași "Sfânta Tereza" (1 august 2004 - 16 februarie 2010).

A fost cunoscut ca având un spirit jovial, primitor și deschis. La Răducăneni a consolidat și renovat biserica, a construit capela "Inima Neprihănită a Mariei" din cimitir, iar la Iași a renovat și înfrumusețat biserica interior. De asemenea, a renovat casa parohială interior și exterior, a sistematizat curtea, iluminând-o, așezând statuia lui Ioan Paul al II-lea și construind un altar în lateral. Cu câtva timp în urmă, dorind să meargă la un spital, insista să fie acasă pe 16 februarie pentru a se pregăti să sfințească noua calea crucii din biserică. Între timp, a ajuns în casa Domnului. Calea crucii se va sfinți în prezența trupului neînsuflețit al părintelui Anton miercuri seara, 17 februarie.

Trupul neînsuflețit a fost adus și depus miercuri în biserica "Sfânta Tereza" din Iași, iar joi dimineața a fost transportat, la Faraoani, în satul natal.

Înmormântarea a avut loc la Faraoani sâmbătă, 20 februarie 2010, începând cu ora 10.30.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!