Sfântul Iosif - patronul Acțiunii Catolice

Pentru întreaga Biserică, ziua de 19 martie este una de sărbătoare, deoarece îl cinstim pe sfântul Iosif, patronul Bisericii universal; de asemenea și pentru membrii Acțiunii Catolice este o zi deosebită, deoarece îl sărbătoresc pe sfântul Iosif ca patron al acestei organizații.

Astfel, pentru a marca această zi, atât tinerii cât și adulții din Acțiunea Catolică s-au pregătit sufletește, participând la Rozariu, Calea Crucii și la sfânta Liturghie, unde au cântat din toată inima, s-au rugat și i-au oferit lui Dumnezeu daruri.

După sfânta Liturghie, alături de pr. vicar, pr. paroh și alți invitați, ne-am întâlnit la Oratoriu pentru a petrece câteva moment împreună; stând la masă, "ne-am molipsit" unii de la alții cu energie și entuziasm pentru a putea arăta și celorlalți că bucuria noastră este deplină. De asemenea doi dintre membrii Acțiunii Catolice au pregătit un concurs care să ne ajute să redescoperim ce înseamnă Acțiunea Catolică și cât de minunat este să faci parte din ea.

Poate că fără să ne dăm seama, seara a trecut prea repede, dar importanța sărbătorii rămâne mereu vie în viața noastră, deoarece asemenea sfântului Iosif, fiecare membru trebuie să prețuiască viața pe care Dumnezeu i-a încredințat-o și să o folosească nu pentru binele propriu, ci pentru binele celorlalți.

Haideți așadar ca împreună, cu ajutorul sfântului Iosif, să demonstrăm lumii că viața dăruită celorlalți este ceea ce ne face să simțim că într-adevăr trăim pentru a face binele și că nu suntem niciodată singuri, ci mereu este cineva de sus care privește și revarsă haruri asupra noastră.

Mariana Ciuraru