Sărbătoarea Trupul și Sângele Domnului

Joi, 3 iunie 2010 întreaga comunitate a comemorat sărbătoarea Trupul și Sângele Domnului nostru Isus Cristos. Cu mic, cu mare, împreună s-au adunat spre a-i aduce mulțumire lui Dumnezeu pentru iubirea sa nemărginită.

Liturghia a fost prezidată de pr. paroh Câtea Anton, iar predica ne-a ajutat să ne apropiem mai ușor de sfânta Euharistie, amintindu-ne în același timp importanța acesteia în viața unui creștin. Prin povestioara în care un măgar a ales să se închine sfintei Euharistii, decât să mănânce cel mai bun grâu, fiindu-i foarte foame, părintele a scos în evidență respectul și grija pe care un bun creștin trebuie să-l aibă în suflet, pentru sfânta Euharestie.

După cum știm cu toții sfânta Euharistie a fost instituită la Cina cea de taină, unde Isus Cristos a transformat pâinea și vinul în adevăratul Trup și Sânge a lui; ne-a lăsat o hrană sufletească pentru a ne apropia mai repede și mai ușor de El.

Ca în fiecare an, și anul acesta copiii care au primit prima sfântă Împărtășanie, îmbrăcați în alb, culoarea purității, cu un coșuleț în mână, au aruncat petale de flori, formând un adevărat covor de flori în procesiunea ce a avut loc pe străzile satului. Prin această procesiune cu adorarea Preasfântului Sacrament oamenii l-au adorat pe Dumnezeu, mulțumindu-i pentru darurile pe care le-a revărsat în fiecare familie și asupra satului.

Dumnezeu să ne binecuvânteze pe toți, iar Trupul și Sângele lui Isus să fie cu adevărat hrană pentru sufletul nostru.

Ciuraru Simona