Ultima Liturghie a pr. Adrian, ca vicar de Faraoani

Din voința Domnului, acum aproape doi ani, pr. Adrian Faraoanu a fost rânduit să fie păstor pentru comunitatea din Faraoani; dar iată că a venit momentul ca PS Petru Gherghel să-i înmâneze un nou mandat, sau putem spune o altă misiune, aceea de vicar de Dărmănești.

Iată-ne astfel prezenți duminică, 25 iulie 2010 la ultima sfântă Liturghie celebrată de pr. Adrian ca vicar de Faraoani, în dorința de a-i mulțumi Domnului pentru toate momentele în care ne-a făcut să conștientizăm cât de importantă este divinitatea în viata noastra.

Predica de la această sfântă Liturghie a fost una cu totul deosebită, întrucât pr. Adrian ne-a vorbit despre experiența sa la Faraoani. Au fost momente emoționante pentru toată lumea deoarece părintele a subliniat importanța rugăciunii credincioșilor pentru preoți, mulțumindu-le în același timp tuturor celor care au fost alături de el, îndemnându-ne totodată să continuăm a ne ruga pentru a avea preoți buni, plini de har, care să lucreze cu dăruire și iubire în via Domnului

La finalul sfintei Liturghii, pr. paroh i-a mulțumit pentru tot ceea ce a făcut pentru această comunitate, urându-i mult spor în continuare. De asemenea și comunitatea, prin intermediul unui tânăr a dorit să își exprime prețuirea pentru tot ceea ce a făcut, transmițându-i pe mai departe mult succes.

Totodată, pr. Adrian a colaborat foarte mult cu tinerii, fie prin cateheze, prin diverse scenete la diferite ocazii dar și prin organizarea unor momente de destindere, de aceea tinerii i-au pregătit o surpriză; au participat cu toți la sfânta Liturghie de joi seara, Liturghie pe care au animat-o prin cântări și rugăciunea credincioșilor, iar după celebrare i-au pregătit mici jocuri la Oratoriu, oferindu-i din toată inima un mic dar pentru toată disponibilitatea și prietenia oferită în acești doi ani de pastorație în comunitatea Faraoani.

Îi suntem recunoscători pentru tot ceea ce a făcut pentru comunitatea noastră și îl rugăm pe bunul Dumnezeu să-l binecuvanteze, să-l răsplătească, să-i călăuzească pașii în continuare și să-l aibă în paza sa mereu.

Multe haruri, mult curaj și o pastorație rodnică și pentru viitor!

Comunitatea Faraoani