Adeziuni la Familia Kolping

Duminică, 24 octombrie 2010, în Parohia "Sf. Anton de Padova" din Faraoani un grup de tineri au depus adeziunea la Familia Kolping. Tinerii sau hotărât să se angajeze pentru o viață asociativă în spiritul valorilor Kolping și al învățăturiilor Bisericii Catolice.

În cadrul sfintei Liturghii a comunității părintele paroh Cîtia Anton în fața Domnului și a comunității a binecuvântat inițiativa și curajul acestor tineri. Este adevărat că această adeziune nu garantează succesul tuturor activităților, atitudinilor și comportamentelor din comunitatea Faraoani, dar reprezintă un prim pas important. Adevăratul efort abia de acum începe.

Tinerii zilelor noastre suferă de superficialitate, lipsă și frică de inițiativă, lipsă de încredere în reușita acțiunilor lor, lipsă de orizont și lista poate continua. Dar oare ei sunt singurii vinovați?

Sigur putem vorbi despre societatea rea sau valorile ei deformate, dar de eșecul nostru ca adulți sau ca responsabili putem vorbi? E nevoie de un efort concertat, de atenție, răbdare și tehnici noi de abordare a muncii cu tinerii.

Albert Einstein spunea: "Să nu pretindem ca lucrurile să se schimbe dacă tot timpul facem aceleași lucruri. Cine atribuie crizei eșecul, își amenință propriul talent și respectă mai mult problemele decât soluțiile".

Corneliu Bulai