Excursie la pădure cu mistranții

Într-o zi de duminică, pe 7 noiembrie 2010, ministranți din comuna Faraoani, 24 la număr împreună cu părintele vicar Cătălin Rotăraș am plecat entuziasmați să petrecem câteva ore împreună spre o pădure nu departe de satul Cleja.

Ajunși acolo puțin obosiți dar cu mare chef de joacă, după câteva minute de odihnă am format echipele pentru meciul de fotbal. Părintele ne supraveghea rugându-se breviarul.

După câtva timp de joacă foamea își făcea apariția în burțile noastre. Trei ministranți mai "gospodari" au avut grijă să facă focul pentru grătarul care îl așteptam cu toții; masa a fost foarte bună și copioasă, toți am fost foarte multumiți de grătarul preparat.

A fost o atmosferă plăcută în care ne-am simțit ca o familie noi ministranții împreună cu părintele vicar. Am mai stat la o partidă de fotbal și pe la ora 15.20 am plecat spre casă căci părintele trebuia să celebreze Liturghia de seară de la ora 17.00.

Fiecare a plecat pe calea mai scurtă către casă, toți fiind foarte bucuroși de această ieșire și sperăm să mai fie astfel de momente.

Vincențiu Cochior