Hramul capelei din cimitir

Ca și în ceilalți ani, iată că și anul acesta, la 11 noiembrie 2010, credincioșii din parohia Faraoani și Valea Mare, s-au adunat din nou în locul unde se odihnesc în Domnul cei dragi ai lor, pentru a-i aminti și a-i pomeni în rugăciunile, liturghiile și toate actele de caritate pe care aceștia le săvârșesc în jurul capelei cimitirului nostru care îl are ca patron pe Sfântul Martin.

Spre deosebire față de alți ani vremea a ținut cu noi și am putut celebra hramul capelei afară. Liturghia a fost celebrată de fiul satului părintele Valentin Cochior paroh la parohia Gura Humorului, împreună cu alți preoți. Părintele predicator pr. Bejan Piser Ciprian în predica sa ne-a invitat să-i urmăm exemplu sfântului Martin și să tindem cât mai mult spre sfințenie.

Vremea bună i-a făcut pe credincioși să se adune din nou ca și în alți ani la mormintele celor dragi, așteptând cu nerăbdare sosirea preotului pentru a binecuvânta locul unde se odihnesc cei răposați. Mulțumim lui Dumnezeu pentru vremea bună și preoților care s-au străduit să ajungă la fiecare mormânt. Dumnezeu să-i răsplătească și să primească rugăciunea noastră pentru cei dragi.