E iarnă... e șezătoare!

La prima vedere "șezătoarea" ne duce cu gândul în trecut, la bunicii și străbunicii noștri; dar iată că membrii Acțiunii Catolice din Faraoani au dorit să "transfere" acest cuvânt și în prezent. Astfel, ei au organizat sâmbătă, 18 februarie 2012, începând cu orele 19:00, la Oratoriul din comunitate, mult așteptata șezătoare.

Astăzi, sunt multe persoane care nu știu ce este aceea o șezătoare, și mi se pare benefic a reaminti că șezătoarea este o adunare restrânsă la sate, în serile de iarnă, la care cei care participă lucrează și totodată petrec, spunând povești, glume, ghicitori. Aceste lucruri le-au făcut și tinerii împreună cu adulții din Faraoani: s-au bucurat, au împărtășit diferite povestiri amuzante și nu în ultimul rând au încins o horă, cum numai faraoneni știu să o facă.

Încă de la intrarea în Oratoriu se simțea un miros specific de sărbătoare... mirosul dulce al prăjiturilor, al gogoșilor și nu în utimul rând al popcorn-ului care ne-au însoțit toată seara. Pe lângă aceste gustări, organizatorii au pregătit scenete care ne-au adus tuturor zâmbetul pe buze, dansuri populare și concursuri care ne-au făcut să ne ridicăm repede de pe scaune pentru a participa, sau a ne susține favoriții.

Surpriza serii a fost mămăliguța caldă cu brânză, care i-a adunat pe toți în jurul mesei, iar după o masă caldă a urmat bineînțeles mult dans și voie bună.

Mulțumim celor care au organizat această șezătoare dar și celor care au răspuns invitației de a ni se alătura la acestă bucurie, și care prin prezența și bucuria lor au contribuit la înfrumusețarea acestei seri.

În speranța că anul viitor ne vom întâlni la fel de mulți și de voioși, îi mulțumim lui Dumnezeu pentru momentele de bucurie, de prietenie pe care le-am trăit în acestă seară, rugându-l să ne întărească relațiile și să ne ajute ca acest zâmbet care ne-a însoțit pe tot parcursul serii să îl avem pe fețele noastre în fiecare moment al zilei.

Mariana Ciuraru