Un mic spectacol din partea tinerilor și a copiilor - 8 Martie

Ziua de 8 Martie poate fi cea mai frumoasa zi din viața noastră, dar atâta timp cât noi nu știm să apreciem pe cea mai minunată persoană din viața noastră zi de zi, degeaba vom aștepta această zi.

Cu acest prilej deosebit, dedicat zilei de 8 Martie, tinerii împreună cu copii pe data de 11 martie 2012 au organizat un mic spectacol dedicat mamelor lor. Spectacolul a început imediat după Liturghia de la ora 11.00. Copiii au fost cei care au dat startul spectacolului cu câteva poezii apoi au continuat cu câteva cântece. Bineînțeles, că nu îi putem uita nici pe tineri, care au pregătit o scenetă specifică zilei de 8 Martie. Mesajul acestei scenete a fost unul cât se poate de actual și anume că, în fiecare zi mama se străduiește să aibă grijă de toți, iar atât copii cât și soțul nu știu să-i aprecieze munca sa și să-i mulțumească pentru toate grijile și eforturile făcute din toata inima de mamă.

Copii au surprins prin cântecele lor la chitară, dar au fost ajutați de către sora Iacinta Benchea, dar și de câțiva tineri voluntari. De asemenea, nu îi putem uita nici pe copii de la Casa Meuli care au avut și ei un cântec specific zilei de 8 Martie.

Tot acest mic spectacol cu siguranță a fost o mare bucurie pentru mamele și femeile din Faraoani. De aceea trebuie întotdeauna să-i mulțumim Domnului pentru mama pe care o avem, pentru toate grijile pe care le are față de noi dar și pentru faptul că dacă nu era ea, noi nu existăm pe acest pământ. Așadar, atât copii cât și tineri care au reușit să participe la spectacol au vrut să le arate mamelor lor ca ele au cea mai mare importantă în viața lor, indiferent de certurile care se ivesc intre ei, dar au învățat, că în fiecare zi un "mulțumesc" nu poate fi atât de greu, ci mult mai ușor și mai fin decât o mângâiere.

Andreea Cochiorca