Valea Mare - Crucea Asociației Kolping Moldova

Sâmbătă, 31 martie 2012, membrii Asociației Kolping Moldova dar și alți participanți au parcurs Calea Crucii pe dealul Ciciola din Valea Mare, com. Faraoani, jud. Bacău. Acțiunea a început cu un moment de rugăciune și meditație oferit în biserica "Sf. Mihail" de către părintele Cristian Ignat, profesor la Colegiul Național Catolic "Sfântul Iosif" - Seminarul din Bacău.

Printre participanți a fost: praeses-ul Asociației Kolping Moldova, pr. Bogdan Catană, mulți tineri din Familiile Kolping Valea Seacă și Faraoani, alături de adulți veniți din Familiile Kolping Bârlad, Oituz, Bacău. Fiecare comunitate a animat stațiunile suferinței lui Isus prin citirea textului, cântece și rozariul care s-a recitat pe întreg parcursul procesiunii.

La ultima stațiune am amplasat o cruce - Crucea Asociației Kolping - ca semn de considerație și credință față de sacrificiul făcut de Isus, dar și din dorința de a simboliza bucuria aniversării în acest an a 20 de ani de activitate Kolping în Dieceza de Iași.

Mulțumim participanților, mulțumim susținătorilor, mulțumim lui Dumnezeu pentru această zi!

Corneliu Bulai