Săptămâna Sfântă

Săptămâna Sfântă 2012 care a pregătit într-un mod special sărbătoarea Învierii a reunit credincioșii în fața altarului și la scaunul de spovadă pentru a trăi mai bine acest timp sfânt.

Copii, tineri, persoane consacrate și comunitatea întreagă au participat la celebrările specifice tridum-ului pascal. În Joia Sfântă, întreaga comunitate a îngenuncheat în fața altarului lateral și l-a adorat pe Cristos ca unic Rege și Dumnezeu puternic care prin suferință învinge ispita de a ceda și trece dincolo de trădarea prietenilor.

În spiritul postului și abstinenței, în Vinerea Sfântă, cu toții am ascultat relatările evanghelice care au trasat drumul lui Cristos de la întâmpinarea plină de fast și entuziasm la cerul întunecat de pe Muntele Calvar și mormântul rece. Apoi în mod personal fiecare a adorat Crucea, îngenunchind și sărutând trupul mort, în semn de recunoștință și mulțumire pentru darul imens al cerului care ne-a fost deschis prin înfrângerea morții.

Cei care au dorit să se împace cu Dumnezeu în sacramentul spovezii au putut-o face la unul din preoții parohiei sau la părintele Viorel Ababei care revine de fiecare dată la Faraoani cu aceeași disponibilitate pentru a-i împăca pe oameni cu Dumnezeu.

Roca Boldog Alina