Sărbătoarea Învierii - motiv de bucurie și speranță

Credincioșii parohiei "Sf. Anton de Padova" Faraoani au celebrat marea sărbătoare a Învierii lui Cristos cu mare bucurie în suflet. Această bucurie a fost trăită mai intens la liturghia solemnă din noaptea de Paști la ora 22.00. Sfințirea focului, a apei, ascultarea lecturilor care ne-au pus în fața lui Dumnezeu - stăpânul istoriei, mărturisirea de credință cu lumânările în mână au fost momente de har. Apoi la predică pr. Viorel Ababei ne-a îndemnat să urmăm modelul sfântului Petru, care, dincolo de infidelitatea din curtea lui Pilat, l-a urmat pe Cristos până la moarte, spre deosebire de Iuda care nu a avut încredere în bunătatea lui Dumnezeu.

Duminica, bucuria pascală a fost celebrată în mod solemn prin rugăciuni și cântări alese în care toată comunitatea i-a adus laudă lui Cristos cel înviat. În această zi, spre deosebire de perioada postului în care am fost invitați la renunțări, abstinență, cumpătare, reculegere și jertfe, în sărbătoarea Paștelui părintele vicar la predică ne-a îndemnat la o abundență de trăiri prin care să fim mândri că suntem creștini și fii ai lui Dumnezeu și la un exces de bunătate, iubire și generozitate.

Fie ca această sărbătoare a Paștelui să ne umple sufletele de bucurie, iar această bucurie să o transmitem și altora mai ales acelora care nu au auzit de Dumnezeu.

Paști fericit!
Cristos a înviat!

Mai multe imagini puteți vedea în albumele foto din Noaptea Învierii, Duminica Paștelui și spectacolul copiilor.

Roca Boldog Alina