Prima Sfântă Împărtășanie

În duminica a 2-a a Paștelui, numită și Duminica albă, 15 aprilie 2012, a fost pentru comunitatea noastră parohială o zi aparte, o adevărată sărbătoare. Douăzeci și opt de copii ai parohiei noastre s-au apropiat de masa altarului primind pentru prima dată trupul și sângele lui Isus.

Acest moment important din viața lor a fost precedat de o pregătire asiduă în care copiii au putut cunoaște, conduși fiind de părintele pensionar Augustin Pascaru, marele mister al Euharestiei și darul pe care l-a făcut Isus Cristos Bisericii sale la Cina cea de Taină. Acești mici apostoli au fost ajutați să facă bine sfânta Spovadă care a precedat ziua primei lor sfinte împărtășanii și împreună cu părinții și nașii lor de botez au participat cu inimile curate la celebrarea sfintei Liturghii.

Ploaia care a însoțit acest grup încă de la primele ore ale dimineții a fost ca o binecuvântare dar nu a stins bucuria și entuziasmul din inimile lor. Întreaga comunitate parohială i-a însoțit pe acești copii cu rugăciunea lor și s-a bucurat, mulțumind lui Dumnezeu pentru că și anul acesta au fost copii care să-l primească pentru prima data pe Isus în inimile lor.

Le mulțumim tuturor celor care au făcut ca această duminică să fie o zi de sărbătoare, în mod deosebit părintelui paroh Anton Câtia, părinților celebranți și acelora care a pregătit biserica pentru sărbătoare.