Ziua Bolnavului

La nivel diecezan, la 13 mai se sărbătorește Ziua Bolnavului, o zi de mare sărbătoare pentru toți cei care se află în suferință, întrucât au posibilitatea de a participa la sfânta jertă a Liturghiei, dar este și o zi de sărbătoare pentru toți oamenii.

La Faraoani, la sfânta Liturghie de la ora 11.00, au fost aduși toți bolnavii care au binevoit să vină, fie cu mașinile unor oameni cu suflet mare, fie cu microbuzul pus la dispoziție de către parohia din Faraoani. În biserică, bolnavii au recitat sfântul Rozariu și au participat cu evlavie și emoție la celebrare, sfânta Liturghie fiind prezidată de părintele paroh, Cîtia Anton, pr. vicar Rotăraș Ștefan Cătălin și de părintele Ababei Viorel care i-a încurajat la predică pe aceștia, în suferința lor, mulțumindu-i în același timp pr. paroh pentru toată munca depusă în comunitatea noastră, sfinția sa împlinind frumoasa vârstă de 50 ani.

Întrucât este luna mai, luna închinată Sfintei Fecioare Maria s-a făcut o procesiune pentru a o preaslăvi și ai aduce laudă, iar bolnavi nu au stat în biserică, ci ajutați de diferite persoane au ieșit și ei pentru a o preamării pe cea care ne este mamă.

După terminarea sfintei Liturghii, toți bolnavii au fost invitați la oratoriul unde le-a fost pregătite sarmanele, mălai, cozonac și pască, și s-au bucurat împreună de această minunată sărbătoare.

Îi mulțumim Domnului pentru această sărbătoare și pentru ziua frumoasă care ne-a dăruit, cerându-i să-i întărească în suferințele lor pe bolnavi și să-l binecuvânteze pe pr. paroh pentru a păstorii în continuare turma care i-a fost încredințată.

Simona Ciuraru