O șezătoare specială

La inițiativa părintelui Felix Roca pe data de 15 iunie 2012 am avut oaspeți de seamă în parohia noastră. Reprezentanți ai Acțiunii Catolice Române sector adulți însoțiți de câteva persoane din Italia și Ungaria care se aflau la Luncani la exerciții spirituale, au dorit să cunoască mai bine tradițiile românești specifice locului.

Cu această ocazie membrii AC Faraoani și-au mobilizat forțele cu entuziasm pentru a le pregăti oaspeților o seară de neuitat. Pentru început au luat parte cu toții la sfânta Liturghie, iar pe urmă au fost invitați la oratoriu pentru a servi un aperitiv cu ingrediente tradiționale specifice și niște sarmale, în care carnea a fost înlocuită cu crupe pentru că era vineri.

Apoi oaspeții au urcat la "Casa noastră" unde a fost amenajat un mediu tradițional sătesc, iar membri AC Faraoani le-au arătat oaspeților printr-o scenetă cum arată o șezătoare ca pe vremuri și alte tradiții specifice locului. În scenetă sau strecurat și preocupările și atracțiile din zilele noastre, cum ar fi dorința tinerilor de a fi la modă, de a ieși în lume, de a tinde spre viața urbană și de a cunoaște mall-ul în totalitate. Astfel, îmbinând trecutul cu prezentul, oaspeții au avut parte de un spectacol original și amuzant.

Tot în cadrul spectacolului un grup de tineri au prezentat un colaj de dansuri tradiționale, iar oaspeții au fost serviți cu un preparat tradițional numit lojca (cred). La final toți participanții au încins o horă, iar seara s-a încheiat cu o rugăciune specială.

Sperăm să ne fi ridicat la înălțimea așteptărilor și să mai găzduim astfel de evenimente.

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto

Habavnic Andrei