GREF 2012 - Prietenie pentru fericire

Un grup de 250 de copii din Faraoani, alături de părintele vicar Cătălin Rotăraș și tinerii animatori au trăit o experiență foarte frumoasă. Timp de două săptămâni copii și animatori s-au bucurat din plin de perioada GREF-ului.

GREF-ul a început anul acesta la 6 august și s-a încheiat vineri, 17 august, cu un spectacol foarte reușit. Celor 41 de animatori de la Faraoani, li s-au alăturat un grup de 20 de tineri scout-iști veniți de la Lovere, Italia. Foarte surprinși dar bucuroși de primirea călduroasă, tinerii italieni s-au acomodat ușor și au legat prietenii frumoase atât cu animatorii români cât și cu copii.

Printre jocuri, cântece, bansuri și multă veselie grupul numeros de copii și animatori a avut parte de două săptămâni educative. Tema GREF-ului a fost "Prietenie pentru fericire" și, a avut ca sursă de inspirație viața de familie a sfântului Don Bosco. Astfel copii au fost capabili să-și însușească anumite calități pe care le-a avut și Don Bosco precum: onestitate, responsabilitate, ospitalitate, răbdare, mulțumire, sinceritate și încredere. Ei au înțeles că adevăratul prieten care nu dezamăgește niciodată este Isus Cristos.

Copii au mai participat și la activitățile de atelier, unde au reușit sa confecționeze: medalioane, rame, flori din hârtie și picturi pe ghips. Aceste au fost scoase la vânzare pentru a da o mână de ajutor copiilor din Africa.

La sfârșitul acestei experiențe fiecare participant avea un regret că se termină această activitate dar se poate lăuda că venind la acest GREF și-a mai făcut cel puțin un nou prieten.

Mai multe imagini puteți vedea în albumele foto parte întâi și partea a doua.

Diana Roca