Celebrarea deschiderii Anului Credinței

Decretat de Papa Benedict al XVI-lea, prin Scrisoarea Apostolică Porta fidei (Poarta credinței), Anul Credinței are scopul de a redescoperi frumusețea credinței și de a revigora trăirea acesteia la nivel personal și comunitar (cf. Porta fidei, nr. 4). Deschiderea oficială a Anului Credinței a avut loc joi, 11 octombrie 2012, la Vatican, prin celebrarea solemnă a sfintei Liturghii în Piața "Sfântul Petru", prezidată de papa Benedict al XVI-lea, marcând totodată aniversarea a 50 de ani de la deschiderea lucrărilor Conciliului Vatican II și a 20 de ani de la promulgarea, de către fericitul papă Ioan Paul al II-lea, a Catehismului Bisericii Catolice.

Duminică, 14 octombrie 2012, la nivel diecezan în toate parohiile s-a deschis oficial Anul Credinței. În cadrul sfintei Liturghii de la ora 11.00 și în Parohia "Sfântul Anton de Padova" Faraoani s-a deschis oficial Anul Credinței, printr-o ceremonie specială în cadrul căreia au fost așezate în biserică, la loc de cinste, Sfânta Scriptură, Catehismul Bisericii Catolice și documentele Conciliului Vatican II, sursele din care suntem îndemnați să ne alimentăm credința.

La sfârșitul sfintei Liturghii părintele paroh ne-a invitat să redescoperim rădăcinile credinței noastre prin întâlnirea cu persoana lui Cristos și regăsim gustul de a ne hrăni cu Cuvântul lui Dumnezeu și cu pâinea vieții.

Un An al credinței binecuvântat!

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto