Jubileu AC - 20 de ani

Pe data de 20 octombrie 2012, tinerii împreună cu adulții Acțiunii Catolice Faraoani au participat la sărbătoarea Acțiunii Catolice la împlinirea a celor 20 de ani de existență în dieceza de Iași.

Programul acestei zilei a fost început cu rugăciunea de deschidere a Jubileului, urmată de saluturile părintelui Isidor Dâscă, decan de Bacău, al Adrianei Ianuș, președinte al AC Iași, al părintelui Felix Roca, asistentul spiritual național al Acțiunii Catolice din România.

După acest salutări a urmat Sfânta Liturghie, concelebrată de către episcopul Aurel Percă, împreună cu un mare număr de preoți.

Programul sărbătorii a continuat după-amiaza cu ,JubilAC" ("Acțiunea Catolică în sărbătoare") desfășurat la Teatrul de vară din Bacău. În cadrul manifestărilor artistice participanții au putut asculta (și intona) Imnul Jubileului interpretat de copiii și animatorii din Bacău, au putut viziona o retrospectivă a principalelor activități desfășurate de către AC Iași în cei 20 de ani de existență și, de asemenea, au putut asista la un program de cântece și jocuri populare.

Manifestările prilejuite de împlinirea a 20 de ani de Acțiune Catolică în Dieceza de Iași s-au încheiat în jurul orei 16.00, după o zi caracterizată de recunoștința, bucurie și emoție.

Cu toți am fost bucuroși de această zi minunată petrecută împreună și sperăm ca și la anul să ne distrăm și mai mult într-un număr și mai mare de membri/simpatizanți a Acțiunii Catolice.

Îi mulțumim bunului Dumnezeu pentru această zi minunată în care a fost alături de noi și ne-a oferit numai clipe minunate!

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto

Andreea Cochiorca