Ziua recoltei - zi de mulțumire, zi de recunoștință

Duminică, 28 octombrie 2012, într-o atmosferă de sărbătoare, întreaga comunitate din Faraoani a dorit să-i mulțumească lui Dumnezeu pentru toate roadele primite din prea marea Sa bunătate.

Totul a început cu Liturghia solemnă de la ora 11.00 în cadrul căreia fiecare i-a mulțumit lui Dumnezeu pentru tot ce a primit. În cadrul predicii pr. Felix Roca, fiu al satului, ne-a amintit că trebuie să-i mulțumim lui Dumnezeu în orice clipa pentru tot ceea ce primim de la El și mai ales pentru roadele câmpului.

După sfânta Liturghie, copii, tinerii și adulții au pregătit un mic spectacol. Față de alți ani, anul acesta copiii s-au remarcat printr-un frumos moment artistic cu ajutorul unui colaj muzical în care au dorit să scoată în evidență activitățile specifice toamnei. Apoi publicul și-a descrețit frunțile savurând două scenete foarte amuzante pregătite de către tineri. Nici adulții nu au fost de neglijat ei remarcându-se prin costumele tradiționale românești.

Pentru că știm că fiecare sărbătoare are nevoie și de pregătire, părintele paroh, în numele comunității a mulțumit celor implicați, felicitându-i pentru această inițiativă și pentru modul în care au știut să se organizeze.

La finalul acestui spectacol, nimeni nu a plecat cu mana goala căci o familie cu suflet mare a dorit sa ofere tuturor o felie de cozonac și un pahar de suc, vin sau țuică.

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru vremea buna de care am avut parte la această sărbătoare și pentru toți aceea care au făcut ca această sărbătoare să fie o reușită, dar nu în ultimul rând îi mulțumim lui Dumnezeu ca ne-a binecuvântat și anul acesta cu atâtea roade.

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto

Andreea Cochiorca