Pomenirea tuturor credincioșilor răposați

Vineri, 2 noiembrie 2012, a fost o zi de mare sărbătoare întrucât fiecare credincios și-a amintit de cei care au trecut la Domnul, mergând fie cu o floare sau o lumânare la cimitir. În această zi călduroasă sfânta Liturghie a avut loc în cimitir, unde au participat foarte mulți oameni, ceea ce cu siguranță a fost un motiv de fericire și de mulțumire pentru cei răposați. La predică am fost încurajați să ne rugăm foarte mult, deoarece noiembrie este luna în care se acordă o atenție deosebită pentru cei răposați.

Suntem singurii care putem să le acordăm șansa celor care au murit, prin rugăciunile noastre, să trăiască în Împărăția Domnului, și ce frumos ar fi dacă toți am conștientiza acest lucru, dar și faptul că și noi primim ajutor din partea lor. Așa cum fiecare dintre noi în momentul în care merge într-un loc străin și este așteptat la gară de către o persoană dragă se simte în siguranță, tot așa se va întâmpla și în momentul morții noastre. Vom ști că este cineva care ne așteaptă și că nu suntem singuri.

După celebrare, fiecare ne-am îndreptat la mormintele celor dragi, unde împreună cu preotul ne-am unit în rugăciune, mijlocind la Dumnezeu pentru iertarea păcatelor lor.

Așadar, fiecare să ne propunem în această lună să uităm de grijile care ne frământă în fiecare zi și să acordăm o atenție mai mare rugăciunii pentru cei răposați. Împreună putem salva sufletele multora dintre răposați.

Simona Ciuraru