Sărbătoarea Sfântul Martin - patronul bisericii din cimitir

Ziua de duminică, 11 noembrie 2012, a adunat un număr mare de credincioși, atât din comunitatea Faraoani, cât și din Valea Mare, la biserica din cimitir, biserică care îl are ca patron pe Sfântul Martin de Tours.

Liturghia solemnă s-a celebrat la ora 11.00, în fața bisericii din cimitir, unde toți credincioșii s-au rugat cu evlavie atât pentru cei dragi care au trecut din această lume cât și pentru cei care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu prin mijlocirea Sfântului Martin. La sfârșitul sfintei Liturghii ne-am rugat împreună prohodul solemn pentru toți răposații comunității, după care preoții s-au rugat împreună cu noi la mormintele celor dragi.

Predica ne-a atras atenția asupra vieții sfântului Martin de Tours, numit și "Martin Milostivul" care a luptat energic pentru îndepărtarea obiceiurilor păgâne, pentru dărâmarea locurilor de închinare către idoli și mai ales pentru desființarea cultului arborilor sacri. Deși era episcop de Tours, a continuat să trăiască în simplitate, mâncând o singură dată pe zi, seara, dormind într-o chilie pe un sac cu cenușă și dăruind rugăciunii o mare parte din noapte.

În cei douăzeci și șase de ani de păstorire și-a căștigat iubirea săracilor și a tuturor celor nedreptățiți mai ales prin imensa lui generozitate. Îl rugăm pe acest mare sfânt să mijlocească pentru noi și pentru cei dragi ai noștri și fie ca prin exemplul lui să învățăm ce înseamnă adevărata generozitate.

Îi mulțumim bunului Dumnezeu că ne-a dat o vreme bună, care ne-a permis să ne adunăm cu toții în cimitir, de asemenea și tuturor preoților care au stat la dispoziția noastră și s-au rugat pentru sufletele celor care au trecut la Domnul.

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto

Mariana Ciuraru