Mini GREF

Miercuri, 9 ianuarie 2013, a început activitatea cu copiii numită printr-un minigref, care a ținut până vineri, 11 ianuarie 2013, duminică fiind spectacolul care ne-a arătat nouă tot ce au învățat. Un grup de tineri animatori și-au dedicat timpul stând cu aproximativ 100 de copii, ascultându-le părerea, ajutându-i și încercând să-i ajute să rămână cu ceva frumos.

Totul a început la inițiativa sorei Clara, sorei Iacinta și a părintelui Rotăraș Cătălin, care s-au bucurat văzând că planul lor a fost ascultat de noi, un grup format din tineri.

Au fost puse în aplicare diferite ateliere precum: teatru, cusut/împletit, "poți să" în 60 de secunde, pictură, inventarea unui nou bans și nu în ultimul rând bucătărie, unde copiii și nu numai ei au fost foarte entuziasmați. A fost o bucurie pentru noi când am aflat că numărul lor creștea pe zi ce trece. De la diferite ateliere s-au confecționat picturi, împletituri și multe altele iar suma care s-a adunat a fost trimisă copiilor din Etiopia.

După terminarea programului am dansat, ne-am jucat și toți am avut o mică gustare făcută de copiii înscriși și de ajutoarele care și-au dedicat timpul învățându-i să prepare diferite mâncăruri care au fost, bineînțeles, foarte gustoase.

Andreea Cochiorca și Adelaida Benca

Mai multe imagini puteți vedea în albumul foto