Pildești 2013: Ziua diecezană a tinerilor

Sâmbătă, 4 mai 2013, tinerii din întreaga Dieceză de Iași s-au întâlnit în Parohia "Adormirea Maicii Domnului" din Pildești, județul Neamț, pentru a sărbători cea de-a 21-a Zi a Tineretului din Dieceza de Iași. Tema propusă tinerilor spre meditare este tema anului din mesajul Sfântului Părinte: "Mergeți și faceți ucenici din toate națiunile" (Mt 28,19). Au participat aproximativ 3.100 de tineri din 111 parohii ale Diecezei de Iași, însoțiți de părinții parohi sau vicari.

Din parohia noastră au participat 43 de tineri însoțiți de părintele vicar. Dis-de-dimineață, am plecat cu mare bucurie în suflete spre Pildești unde aveam să ne întâlnim cu tineri din Dieceza noastră pentru a-l lăuda pe Domnul în rugăciune, întâlniri, spectacole și schimburi de experiențe.

Sfânta Liturghie a fost prezidată de PS Petru Gherghel, episcopul nostru. La Celebrarea Euharistică au participat PS Anton Coșa, episcop de Chișinău, și circa 120 de preoți.

A doua parte a evenimentului organizat la Pildești a fost reprezentată de Festivalul Tinerilor, care a înglobat peste zece momente artistice, de cântec și dans, și unde tinerii din Dieceza de Iași și-au putut manifesta talentele actoricești.

Parohia "Sfinții Petru și Paul", Onești, a fost desemnată să organizeze Ziua Tineretului în anul 2014.