Sărbătoarea Trupul și Sângele Domnului

Joi, 30 mai 2013, întreaga comunitate a comemorat sărbătoarea Trupul și Sângele Domnului nostru Isus Cristos. Cu mic, cu mare, împreună s-au adunat spre a-i aduce mulțumire lui Dumnezeu pentru iubirea sa nemărginită.

Liturghia a fost prezidată de pr. vicar Ștefan Cătălin Rotăraș, iar predica ne-a ajutat să ne amintim importanța sfintei Euharistii în viața unui creștin.

După cum știm cu toții, sfânta Euharistie a fost instituită la Cina cea de taină, unde Isus Cristos a transformat pâinea și vinul în adevăratul Trup și Sânge a lui; ne-a lăsat o hrană sufletească pentru a ne apropia mai repede și mai ușor de El.

Ca în fiecare an, și anul acesta copiii care au primit prima sfântă Împărtășanie, îmbrăcați în alb, culoarea purității, cu un coșuleț în mână, au aruncat petale de flori, formând un adevărat covor de flori în procesiunea ce a avut loc pe străzile satului. Prin această procesiune cu adorarea Preasfântului Sacrament oamenii l-au adorat pe Dumnezeu, mulțumindu-i pentru darurile pe care le-a revărsat în fiecare familie și asupra satului.