Adjudeni: Sărbătoarea Copiilor

Parohia "Coborârea Duhului Sfânt" din Adjudeni a fost sâmbătă, 1 iunie 2013, gazda "Sărbătorii Copiilor", o activitate diecezană, organizată de Oficiul pentru Pastorația Tinerilor, Copiilor și Asociațiilor, în strânsă colaborare cu parohia gazdă. Tema întâlnirii a fost "Suntem mesagerii lui Isus!". Aproape 4.500 de copii din 99 de parohii ale Diecezei de Iași, împreună cu aproximativ 500 de animatori și peste 70 de preoți, s-au adunat în jurul PS Petru Gherghel, răspunzând la invitația lui Isus de a fi mesagerii săi.

Sărbătoarea diecezană a copilului, desfășurată anul acesta în parohia "Coborârea Duhului Sfânt" din Adjudeni, a fost pentru parohia noastră o ocazie deosebită de a ne simți uniți și importanți. Pentru cei 105 copii participanți la acest eveniment din parohia noastră, ziua de 1 iunie 2013 a fost una dintre cele mai frumoase dar și mai angajante zi.

Cu mic, cu mare, din primele momente în care am fost primiți la această sărbătoare, am încercat să fim la înălțime fie prin comportamentul nostru, fie prin participarea la sfanta Liturghie. Am participat alături de toți ceilalți copii la programul de rugăciune și la sfânta Liturghie celebrată de preasfințitul Petru Gherghel, episcop de Iași.

Nu au lipsit și momentele de pauză în care am servit gustarea de acasă dar ne-am și bucurat de sărmăluțele gustoase pe care sora Maria împreuna cu familia ei ni le-au dăruit.

Noi ne-am simțit foarte bine împreună și ne-am bucurat de prezența în mijlocul nostru a părintelui vicar Cătălin Rotăraș și a Surorilor Maria Bambina din comunitatea noastră.

După binecuvântarea de la final a Preasfințitului Petru, am plecat spre casă, având în suflet bucuria și mândria că sunt și ei "mesageri ai lui Isus" și cu speranța neclintită că vor putea vesti minunăția lui Dumnezeu și la anul, la Sărbătoarea Copiilor care va avea loc în localitatea Valea Mare, din județul Bacău.

Pe această cale vrem să-i felicităm pe copii din Adjudeni și pe părintele paroh al acestei comunități pentru toate eforturile pe care le-au depus pentru ca noi, împreună cu toți copiii diecezei să ne putem bucura de sărbătoarea noastră.