Hramul bisericii "Sfântul Anton de Padova" Faraoani

Duminică, 16 iunie 2013, a fost o zi de mare sărbătoare pentru comunitatea din Faraoani și pentru toți cinstitorii Sfântului Anton de Padova, sărbătorindu-l pe acest sfânt care este patronul și ocrotitorul bisericii din Faraoani. Liturghia solemnă a fost celebrată la ora 11.00, biserica devenind neîncăpătoare datorită mulțimii de credincioși veniți să îl cinstească pe acest mare sfânt, alăturându-se la această bucurie și foarte mulți preoți.

Ne-am îmbogățit sufletește ascultând și meditând asupra predicii făcută de către pr. Petrică Bărbuț, în care cu siguranță, cu toții ne-am regăsit. A subliniat mai multe aspecte importante precum: chemarea, ascultarea, adevărul, țelul și răsplata. Astfel, orice om este chemat pentru a îndeplini un anumit rol, fie în viața consacrată, fie în viața de familie, dar cel mai important lucru este să dăm ascultare acestei chemări indiferent care ar fi ea, să facem voia lui Dumnezeu. Fiecare dintre noi trebuie să își stabiliască un țel, scopul pentru care face un anumit lucru, urmând, bineînțeles, ca după orice faptă să existe o răsplată. A mai subliniat că în ciuda faptului că Sfântul Anton a trăit doar 36 de ani, el a dus o viață de sfințenie, ajutând și schimbând viața multor persoane. Nu avem nevoie de mult timp pentru a face minuni, ci să ne trăim viața din plin urmând cuvântul lui Dumnezeu. La sfârșitul predicii ne-a îndemnat să nu îl lăsăm pe diavol să își ia concediu, să evităm să ne provocăm ispite singuri cu ajutorul calculatorului, televizorului și mai ales să ne ispitim unii pe alții.

Credincioșii s-au implicat mult în pregătirea acestei sărbători, au făcut curățenie în biserică, au aranjat florile într-un mod care bucura ochii, iar corul a pregătit cântece care ne înălțau sufletele la cer. Fie ca bunul Dumnezeu să îi răsplătească pe aceștia și să nu uităm că ori de căte ori avem nevoie de ajutor să ne încredințăm Sfântului Anton de Padova și să ne rugăm ca să mijlocească pentru noi.

Imagini puteți vedea în albumul foto.

Simona Ciuraru