PS Petru Gherghel a prezidat Liturghia de comemorare a 25 de ani de la tragicul accident de pe Valea Uzului în care și-au pierdut viața 27 de persoane (19 din Faraoani, 4 din Valea Mare și 4 din Orbeni). Liturghia a fost celebrată în cimitirul din Faraoani, duminică, 25 august 2013, la ora 18.00. La celebrarea au participat mulți preoți și credincioși din comunitățile Faraoani și Valea Mare, dar și din localitățile din apropriere.

În urmă cu 25 de ani oamenii din Faraoani, Orbeni și Valea Mare au trăit o experiență tristă. Din aceste localități au murit 27 de persoane, din care majoritatea erau adolescenți și tineri cu vârste între 13 și 17 ani, în urma răsturnării unui camion cu remorcă care îi transporta spre jud. Harghita la recoltatul cartofilor.

În memoria acestui trist eveniment păstorul diecezei, alături de numeroși preoți și credincioși (rude și prieteni ai celor decedați) s-au adunat în cimitirul comun al celor din Faraoani și Valea Mare pentru a se ruga Domnului pentru sufletele celor decedați.

Cuvântul de învățătură a fost ținut de PS Gherghel. Excelența sa a vorbit despre evenimentele de acum 25 de ani la care a participat în mod personal. Preasfințitul i-a încurajat pe cei prezenți și i-a îndemnat să meargă mai departe cu speranță că bunul Dumnezeu i-a primit în împărăția sa.

La finalul sfintei Liturghii cei prezenți au intonat un requiem pentru cele 27 de persoane care și-ai pierdut viața acum 25 de ani.

Pr. Claudiu Bulai

Lista cu victimele accidentului de pe Valea Uzului (21 august 1988)

• Faraoani

1. Andrei Angelica