Invitație la Ziua Recoltei

Parohia Faraoani și Consiliul Pastoral, în colaborare cu Primăria Faraoani, Surorile "Maria Bambina", Acțiunea Catolică Faraoani, Kolping Faraoani, organizează în data de 27 octombrie 2013, începând cu Sfânta Liturghie de la ora 1100, o nouă ediție a Zilei Recoltei.

Cu ocazia acestui eveniment, va fi acordată Cupa Zilei Recoltei 2013 pentru cel mai frumos stand expozițional sau pentru cel mai frumos car alegoric. Va fi punctată bogăția standurilor sau a căruțelor pregătite de către fiecare sector al satului cu cereale, fructe și legume din producția proprie și din truda oamenilor cu sudoarea frunții lor.

Piața din fața bisericii, locația acestui eveniment, oferă publicului participant dansuri populare susținute de ansamblul "Faraoneana", un recital artistic susținut de Alex Matei (concurent la Vocea României), o piesă de teatru "Viața la țară în UE" interpretată de copiii, adolescenții și tinerii din Parohie, și multe alte momente artistice și concursuri, cum ar fi "Bostaniada - Cel mai mare bostan".

Să marcăm și în acest an Ziua Recoltei, Ziua Recunoștinței, Ziua Mulțumirii toți împreună fiind pentru ca să ne umplem inimile de bucurie și de voie bună, dar în primul rând pentru ca să-l lăudăm și să-l preamărim pe Domnul cu imnuri de mulțumire și de recunoștință, căci de la el vine tot binele de care avem parte în viața noastră și "fără el nimic nu putem face".

Parohia